28.12.06

Dečije samopouzdanje

Kao roditelji, imamo posebnu dužnost da kod deteta razvijamo osećanje sigurnosti i poverenja u sopstvene sposobnosti.
Deca koja se osećaju sigurna u sebe, biće uspešnija u školi, stvaraće bolje odnose s drugima i spremno će se okušati na raznim poljima. Generalno, može se reći da su takva deca sposobnija da se nose s različitim životnim situacijama...

26.12.06

Optimisti zive duze



Optimisti žive duže od onih koji imaju mračan pogled na svet, pokazalo je istraživanje klinike Mejo.

U okviru istraživanja ispitivano je oko 7.000 odraslih, počev od njihove srednje škole sredinom 60-tih godina. Stručnjaci su otkrili da su oni koji su bili optimisti u mladosti, imali manji rizik da umru u narednih 40 godina.

B92 - Život - Vesti - Upozorenje: Sokovi nisu voće

Predškolska deca koja vole voćne sokove mogla bi da natovare suvišne kilograme, ukoliko već imaju tendenciju ka gojenju, ukazuje studija obavljena na Medicinskom fakultetu Univerziteta Pensilvanije, u SAD.

Dosadašnja istraživanja eventualne veze izmedju konzumiranja zašećerenih voćnih sokova i preterane težine kod dece davala su konfliktne rezultate. Ipak, Američka akademija pedijatara (AAP) je i dosad zastupala stav da deci treba ograničiti unos sokova - za uzrast od jedne do šest godina na četiri do šest unci (oko 115 do 140 mililitara) dnevno. Vise

25.12.06

Sajber-zavisnost

Istraživači sa prestižnog Stanford univerziteta u SAD utvrdili su na osnovu istraživanja da svaki osmi Amerikanac, koji intenzivno koristi internet, ima znake sajber-zavisnosti od preteranog surfovanja, to jest, teško mu je da bude odvojen od interneta nekoliko dana zaredom. Više na sajtu Danas )commedia

21.12.06

Mala škola ishrane dece

Deca oponašaju odrasle u svemu, pa i u načinu ishrane. Ukoliko roditelji ili staratelji imaju loše navike u ishrani, deca će ih prihvatiti. Obroci za decu moraju biti usklađeni s grupama namirnica i s piramidom ishrane. U ishrani male dece roditelji ili staratelji moraju voditi računa o namirnicama koje deca unose u usta prstima (krupnije isečene namirnice, voće, slatkiši, grickalice). Tekstura, odnosno čvrstina namirnice, veoma je važna. Naime, povrće koje roditelji ili staratelji pripremaju maloj deci mora biti dovoljno dobro kuvano kako bi bilo dobro sažvakano. Obroci pripremljeni za decu ne smeju biti suviše topli, ni suviše začinjeni. Više

5.12.06

Igračke prema uzrastu

Prilikom izbora novogodišnjih poklona za decu, roditelji se najčešće odlučuju za igračke. Doktor Majkl Gitelman, specijalista urgentne medicine u “Cincinnati Children's Hospital Medical Center”, SAD, savetuje roditeljima da prilikom kupovine igračaka uvek budu sigurni da su izabrali one koje u potpunosti odgovaraju uzrastu deteta.

Novi hit: Tatina torba za pelene

Američki proizvođač torbi „Passchal” kreirao je jednu namenjenu očevima, u koju mogu da stave sve dečje potrepštine, tako da se ne osećaju neprijatno kada svom podmlatku menjaju pelene.

3.12.06

Moja omiljena misao dana

"Život je izbor a ne sudbina, jer običan čovek živi kako mora a pravi kako hoće. Život na koji se bez otpora pristaje to je bedno tavorenje, a izabrani život je sloboda. Čovek postaje slobodan svojom odlukom, otporom i nepristajanjem."

Meša Selimović

Instant podsetnik za lepše roditeljstvo



Volite svoju decu: svaki dan sitnicom im dajte do znanja da ih volite – zagrljaj, odlazak u bioskop, u njihovu omiljenu prodavnicu, igranje s njima, zanimanje za njihove probleme, sve su to sjajni načini pokazivanja ljubavi. Više o ovome...

Zaštitite decu od hladnoće

Dečja koža ne trpi hladnoću. Čim temperature postanu niže i vetar počne da duva, njihov epiderm trpi, jer je njegov hidrolipidni film mnogo manji nego kod odraslih osoba. On se razvija tek u pubertetu. Naročito treba obratiti pažnju kod dece sklone alergijama, jer je opasnost od dehidracije kože veoma velika, obzirom da je njihov epiderm prirodno osetljiviji. Ono što je važno za svu decu jeste - zaštita!

2.12.06

Naučite decu da pametno gledaju TV

Roditelji mogu na mnogo načina da pomognu deci da razviju pozitivne navike gledanja TV programa. Sledeći saveti, koje preporučuje Američka akademija za pedijatriju, mogli bi vam biti od koristi.

1.12.06

Stidljivo dete



Stidljivost je često, ali nedovoljno shvaćeno osećanje. Svako se ponekada može osetiti ambivalentim, ili nesigurnim u novim društvenim situacijama. Međutim, stidljivost se ponekada može ozbiljno umešati u optimalni socijalni razvoj deteta i usporiti ga.

Naučite dete da zlostavljaču kaže NE

Deca ne očekuju seksualno zlostavljanje jer najčešće u odrasle imaju neograničeno poverenje, a i misle da je sve što odrasli rade ispravno. Zadatak odraslih je da ih na vreme nauče šta je dozvoljeno i kako da se zaštite.

Decu bi trebalo naučiti da su neki delovi tela intimni

Kako da utičete na detetov IQ




Geni i okruženje igraju važnu ulogu u razvoju inteligencije kod deteta, ali naučnici smatraju da postoje i drugi načini pomoću kojih možete da utičete na moždane sposobnosti deteta i to dok je ono još uvek u majčinom stomaku.

Liz Eliot, neurolog u “Rosalind Franklin University of Medicine and Science”, Čikago proučava kako se odvija moždani razvoj beba. Ona smatra da trudnice mogu da povećaju šanse da rode inteligentniju bebu.

Mama pusi u trudnoci, dete pusi kad odraste

Žene koje tokom trudnoće puše, mogu da "isprogramiraju" decu da kasnije u životu i sami postanu pušači, pokazuje jedno istraživanje.

Auastralijski naučnici sa Univerziteta u Kvinslendu su sproveli istraživanje u kojem je proučavano 3.000 majki, zajedno sa decom.Ovde možete pročitati ceo tekst